Chomik syryjski – umaszczenia self

 

Linkuję wcześniejsze wpisy:

Umaszczenia te różnią się od agouti w dość dużym stopniu. Każdemu od razu rzuci się w oczy brak “dzikich znaczeń”.

Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 2015-04-07 211531.bmp

Pamiętajmy jednak, że grupa ta jest dość różnorodna. Zaliczamy do niej zarówno chomiki o jednym kolorze włosa, jak i z tickingiem (np. yellow black). Dodatkowo znajdują się w niej również wszelakie “sobole”, czyli np. sable, silver sable itd.

Do “grupy” o jednym kolorze włosa można by zaliczyć np. umaszczenie black na przykładzie:

DSC_4447

We wcześniejszym wpisie (link na górze) pokazywałam czym dokładnie jest ticking. Jest to jedna z tych cech, które mogą występować również w grupie self 🙂 Przykładem może być ojciec Arbuza, czyli CEILAN Zbójnickie Chomiczki (własność hod. Podrik Hamstery) o umaszczeniu yellow black (zwróćcie uwagę na to, że dopiero końcówka włosa jest wyraźnie ciemniejsza i to ona nadaje wrażenie, że chomik jest “rudawy”, gdy w rzeczywistości większość włosa jest koloru żółtego – yellow black w końcu 😉 ).

Ceilan

Umaszczenia sable są równie ciekawe. Najbardziej charakterystyczne są dla nich obwódki wokół oczu. Jako przykład pokusiłam się o zdjęcie z hod. Leijonas Hamstery, na którym widzimy samiczkę Leijonas Bella o umaszczeniu sable:

leijonasBella_sablelh

Jak widać, różnorodność jest dość duża 🙂

Przykładowym standardem będzie tutaj umaszczenie black, tym razem w języku angielskim ze strony NHC 🙂

BLACK (aa)

TOP COAT – Black; white feet are permissible, and shall not be penalised.  All other markings shall be penalised.
BASE COLOUR – Black
BELLY FUR – Black
CRESCENTS – Absent
TICKING – Absent
CHEST BAND – Absent
CHEEK FLASHES – Absent
EYE COLOUR – Black
EAR COLOUR – Black
NOTES – Genetic details; This is a melanistic black, produced by a simple recessive gene, and is capable of true breeding.  The genotype for this colour is “aa”.

Tłumacząc (zwyczajowo nie tłumaczę nazw umaszczeń – jest to czytelniejsze po prostu):

BLACK (aa)

TOP COAT – Czarny; białe stopy są dopuszczalne i nie powinny być karane. Wszystkie inne znaczenia powinny być ukarane.
BASE COLOUR – Czarny
BELLY FUR – Czarny
CRESCENTS – Brak
TICKING – Brak
CHEST BAND – Brak
CHEEK FLASHES – Brak
EYE COLOUR – Czarne
EAR COLOUR – Czarne
NOTES – detale genetyczne; Jest to melanistyczna czerń (moja uwaga: melanizm dla ciekawskich), wytwarzana przez proste geny recesywne i jest możliwa jej hodowla. Genotyp dla tego umaszczenia to “aa”.

Cytowanie angielskiego być może nie wymaga koniecznego tłumaczenia, jednak doskonale wiem, że nie wszyscy muszą znać ten język 😉

Drobna uwaga – w opisach standardów nie znajdziecie niektórych umaszczeń. To, że nie mają ustandaryzowanego opisu nie znaczy, że “nie istnieją”. Kilkukrotnie zaznaczałam już, że np. w przypadku CKK chomiki o umaszczeniach nie uwzględnionych w standardzie mogą być wystawiane na wystawie, ale jedynie w klasie Pet. Dobrym przykładem na to “jak to działa” jest umaszczenie blue. Na wystawie w maju 2014 roku blue nie było objęte standardem i chomiki mogły być prezentowane jedynie w Pet. Natomiast przed kolejną wystawą na stronie klubu został opublikowany standard dla tego umaszczenia, a co za tym idzie – już na wrześniowej wystawie osobniki blue mogły być wystawiane zarówno w Pet, jak i Standard 🙂

A teraz przykłady, czyli to co chyba większość z Was lubi najbardziej 😉

fot. Happy Hamster – Angelic’s Dajo (be white sh).

bewhite

fot. Hamstery “of Paradise” – samiczka be cream sh
be_creame_ofParadise

fot. Hamstery “of Paradise” – samczyk re cream sh.

re_creame_ofParadise

fot. Hamstery “of Paradise” – maluch yellow chocolate (ticking nie musi być tylko czarny i w tym cała magia – warto porównać sobie z Ceilanem powyżej).

yellow-chocolate-ofParadise

fot. Leijonas Hamstery  – Mathilde (silver sable)
silver-sable

fot. Happy Hamster – Tinka’s Varo (blue).blue_Tinka'sVaro_happyHamsterzucht

2 thoughts on “Chomik syryjski – umaszczenia self

    1. Risa Post author

      W standardzie “Black” (oraz innych umaszczeń) jeśli nie ma określonego wzoru (np. banded) to nadmiar białych “plam” jest ujemnie oceniany. Jest to cecha niepożądana (np. zbyt długi “krawacik” ciągnący się aż do łaty na brzuchu).
      Jeśli chomik ma np. banded to jak najbardziej “białe plamy” są brane pod uwagę (ale tutaj też są pewne zasady – o nic w następnym wpisie, bo tam zajmę się właśnie tym zagadnieniem). Po prostu inaczej patrzy się na osobnika black, inaczej na black banded, a jeszcze inaczej na black tts banded 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *