Warning: Use of undefined constant Ratings - assumed 'Ratings' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /usr/home/Kulemo/domains/mylittlemonsters.pl/public_html/wp-content/themes/travelify-child/functions.php on line 10 Warning: Use of undefined constant Fb - assumed 'Fb' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /usr/home/Kulemo/domains/mylittlemonsters.pl/public_html/wp-content/themes/travelify-child/functions.php on line 16 Chomik syryjski – wzory cz. 1 – My little monsters

Chomik syryjski – wzory cz. 1

Kolejny post poświęcony chomikowi syryjskiemu. Jeśli nie czytaliście, bądź chcecie sobie odświeżyć informacje zapraszam do wpisów pod poniższymi linkami:

Dlaczego postanowiłam poświęcić osobne wpisy na tak “banalną” kwestię jaką jest wzór? Staram się po prostu usystematyzować jakoś te informacje – co dla Was też może być czytelniejsze. Zwłaszcza jeśli niespecjalnie interesowaliście się kwestią umaszczeń (a zupełnie nie mówi Wam nic zapis genotypu) – to takie ułatwienie 🙂 Ułatwienia są dobre!

Wydawało by się, że określenie umaszczenia chomików syryjskich jest proste. Mamy agouti, które mają “dzikie znaczenia” i self’y, które ich nie mają. A listę umaszczeń mamy przecież w standardzie! 😀 Tak, gdyby to było tylko tyle to hodowla nie była by swoistą sztuką… 😉 Ale odbiegam od sedna.

Poniżej starałam się obrazowo i schematycznie przedstawić o czym będzie tutaj mowa. Być może z częścią wzorów jesteście opatrzeni na tyle, że nie potrzeba żadnego obrazowania i przykładów. Chciałam jednak “zbiorczo” pokazać – dla porównania. Zaznaczę też, że grafika zwraca uwagę na cechy charakterystyczne(!), ale nie jest odwzorowaniem “ideału” wzoru wg standardu.

a1.jpg

Bez względu na to z jakiej grupy umaszczenie weźmiemy pod uwagę – tj. czy agouti czy self – może na nim wystąpić któryś z powyższych wzorów. Są one również dziedziczone genetycznie i opisane w genotypie 🙂 Szczególnie ciekawym przypadkiem jest tortoiseshell (tts) oraz tortoiseshell and white – tymi jednak zajmę się w kolejnym wpisie.

 • Banded – tym razem ze standardu CKK:

PÁSKOVANÝ (BANDED) Ba_

 

CELKOVÝ VZHLED

Páskovaný křeček by měl mít vzhled barevného zvířete s přidaným bílým páskem. Bílý pásek by měl kompletně obepínat tělo, měl by být ve středu těla a neměl by být zešikmený. Šířka pásku by měla být asi 1/3 tělesné délky, pásek by neměl být rozbitý a měl by mít ostré a rovnoběžné okraje. Srst na břiše by měla být bílá.

 

VZOR (BÍLÁ)

Bílé oblasti by měly být bílé až ke kořínkům

 

VZOR (BAREVNÁ)

Barevné oblasti by měly odpovídat rozpoznané barvě srsti plně zbarveného zvířete

 

Poznámka:

Uši páskovaného křečka mohou být tělové či skvrnité tělovou barvou

Tłumaczenie – wspomnę iż nie warto tłumaczyć sobie dosłownie wszystkiego (w tym przypadku, zamiast “Paskowany” powinnam wpisać “Banded”, gdyż taka nazwa funkcjonuje “potocznie” w środowisku – choć nie do końca.. 😉 ).

“Paskowany” (BANDED) Ba_

 

WRAŻENIE OGÓLNE

Chomik o wzorze banded powinien mieć dobre umaszczenie bazowe wraz z białym paskiem. Pasek ten powinien całkowicie otaczać ciało, być po środku korpusu i nie powinien być pochyły. Szerokość paska powinna zajmować 1/3 długości ciała, nie powinien być poszarpany i mieć ostrych zarysów. Sierść na brzuchu powinna być biała.

 

WZÓR (BIAŁY)

Włosy są białe na całej długości.

 

WZÓR (UMASZCZENIE BAZOWE)

Umaszczenie bazowe powinno być zgodne ze standardem danego umaszczenia.

 

Uwagi:

Uszy chomika o wzorze banded mogą mieć barwę ciała lub być niejednolite.

 • Dominant spot (tylko tłumaczenia w kolejnych wzorach).

 DOMINANT SPOT (DOMINANT SPOT) Dsds

 

WRAŻENIE OGÓLNE

Chomik o wzorze dominant spot powinien mieć białe plamy na umaszczeniu bazowym. Plamki powinny mieć ostre krawędzie i być równomiernie rozmieszczone na sierści zwierzęcia. Sierść na brzuchu powinna być biała.

 

WZÓR (BIAŁY)

Włosy są białe na całej długości.

 

WZÓR (UMASZCZENIE BAZOWE)

Umaszczenie bazowe powinno być zgodne ze standardem danego umaszczenia.

 

Uwagi:

Uszy mogą mieć barwę ciała lub być niejednolite. Gen letalny.

 •  Recessive dappled

 RECESSIVE DAPPLED (RECESSIVE DAPPLED) rdrd

 

WRAŻENIE OGÓLNE

Chomik o wzorze recessive dappled powinien mieć plamy koloru na głowie oraz tyle ciała. Łaty na głowie powinny zakończyć się tuż za uszami, a z boków dotrzeć do linii szczęki. Na środku czoła aż od tyłu głowy powinien przechodzić biały pasek, lekko poszerzany na czole i zwężający się zaraz przed nosem. Sierść na szyi, łopatkach i plecach powinna być biała, bez barwnych łat. Tylna część ciała (ok. 1/4 długości ciała) powinna być równomiernie zabarwiona, w proporcji 1:1 (biały:barwa). Sierść na brzuchu powinna być biała.

 

WZÓR (BIAŁY)

Włosy są białe na całej długości.

 

WZÓR (UMASZCZENIE BAZOWE)

Umaszczenie bazowe powinno być zgodne ze standardem danego umaszczenia.

 

Uwagi:

Uszy nie powinny być poplamione (tj. powinny mieć kolor wg wzorca umaszczenia).

 • Roan

ROAN (ROAN) Whwh

 

WRAŻENIE OGÓLNE

Chomik o wzorze roan powinien mieć sierść wyglądającą na białą z tickingiem danego koloru. Ticking powinien być mocniejszy w okolicy głowy, a reszta ciała powinna mieć równomierny marmurkowy wzór. Sierść na brzuchu powinna być biała.

 

WZÓR (BIAŁY)

Włosy są białe na całej długości.

 

WZÓR (UMASZCZENIE BAZOWE)

Umaszczenie bazowe powinno być zgodne ze standardem danego umaszczenia, z dozwolonym lekkim rozjaśnieniem koloru.

 

Uwagi:

Uszy mogą mieć barwę ciała lub być niejednolite. Homozygota niesie ważną wadę genetyczną – biały bezoki – zwierze ma oczy niewykształcone w pełni lub ich nie posiada.

 • White bellied

WHITE BELLIED (WHITE BELLIED) Whwh

 

WRAŻENIE OGÓLNE

Chomik o wzorze white bellied ma biały brzuch, z zachowaniem normalnego umaszczenia reszty ciała.

 

WZÓR (BIAŁY)

Włosy są białe na całej długości.

 

WZÓR (UMASZCZENIE BAZOWE)

Umaszczenie bazowe powinno być zgodne ze standardem danego umaszczenia, z dozwolonym lekkim rozjaśnieniem koloru.

 

Uwagi:

Homozygota niesie ważną wadę genetyczną – biały bezoki – zwierze ma oczy niewykształcone w pełni lub ich nie posiada.

 • Dominant spot banded

DOMINANT SPOT BANDED (DOMINANT SPOT BANDED) Ba_Dsds

 

WRAŻENIE OGÓLNE

Chomik o wzorze dominant spot banded powinien mieć barwne łaty na głowie i szyi z wyraźnie widocznym białym paskiem przechodzącym od nosa przez czoło aż na tył głowy. Kolorowe łaty powinny być umieszczone wzdłuż kręgosłupa od szyi do ogona.

 

WZÓR (BIAŁY)

Włosy są białe na całej długości.

 

WZÓR (UMASZCZENIE BAZOWE)

Umaszczenie bazowe powinno być zgodne ze standardem danego umaszczenia, z dozwolonym lekkim rozjaśnieniem koloru.

 

Uwagi:

Uszy mogą mieć barwę ciała lub być niejednolite.

Tym sposobem przebrnęliśmy przez standard (używany w CKK – nieco inny znajdziecie np. na NHC, gdzie nie ma white bellied).

Kilka słów uzupełniających o roan i white bellied. W przypadku obu wzorów mamy do czynienia z tym samym genotypem – Whwh, dlatego homozygotyczna wersja tego wzoru (whwh) w obu przypadkach wiąże się z poważną wadą genetyczną. Wspomnę też, żeby nie mylić white bellied z “krawacikiem” i ew. małą białą łatką na brzuchu u np. chomików black (tak jak ma przykładowo u mnie Podrik’s Arbuz ma krawacik i mikro łatkę). Nie spotkałam się jeszcze z chomikiem white bellied mówiąc szczerze, więc swoje informacje (oraz wyobrażenie na grafice z początku wpisu) opieram na standardzie i zdjęciach z hodowli, które być może przedstawiają ten wzór. Jeśli ktoś ma jakieś dokładniejsze informacje – bardzo chętnie uzupełnię swoją wiedzę i skoryguję to w tym wpisie (w razie ew. błędów).

Jednym ze wzorów o których wcześniej nie wspominałam jest White Bellow/White Sprinkled. Dlaczego? Wzór ten jest dość nowy (ok. 2006 rok zaczęto pracować nad “poznaniem go”, chociaż podobno pierwsze zdjęcie podobnie wyglądającego chomika można znaleźć w Encyclopedia Rabbits and Rodents autorstwa Esther Verhoef-Verhallen). Być może pokuszę się o tłumaczenie małego artykułu na ten temat na sam koniec tego cyklu.

Wracając do wzorów ujętych w standardzie.. Czas na przykłady – ile z nich zgadniecie bez patrzenia na opisy? 😉

 • Davao van Sine Cera – hod. Sine Cera hamsters (sable/silversable roan)

Davao van Sine Cera_SineCerahamsters_sableorsilversableroan

 • Podrik’s Abelia – hod. Podrik Hamstery (yellow black banded)

Podrik's Abelia_Podrik Hamstery_yellowblackbanded

 • Paradise’s Adam – hod. Hamstery Paradise (golden dominant spot)

Paradise's Adam_Hamstery Paradise_golden ds

 • Chianti – hod. Hillcrest Hamstery (rust recessive dappled)

Chianti)HillcrestHamstery_rustRD

 • Linux – hod. Hamsterzucht ‘my furry little secret’ (black dominant spot)

Linux_Hamsterzucht 'my furry little secret'_blackds

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *