Warning: Use of undefined constant Ratings - assumed 'Ratings' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /usr/home/Kulemo/domains/mylittlemonsters.pl/public_html/wp-content/themes/travelify-child/functions.php on line 10 Warning: Use of undefined constant Fb - assumed 'Fb' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /usr/home/Kulemo/domains/mylittlemonsters.pl/public_html/wp-content/themes/travelify-child/functions.php on line 16 Dżungarek czy Campbella? Cz. 2: Chomik dżungarski – omówienie standardu. – My little monsters

Dżungarek czy Campbella? Cz. 2: Chomik dżungarski – omówienie standardu.

W tej części zajmę się jedynie chomikiem dżungarskim Phodopus sungorus, a szczególnie omówieniem standardu oraz pokazaniem kilku przedstawicieli gatunków.

Zdjęcia wykorzystane we wpisie należą do hodowli Pity, która znajduje się w Czechach.
Thank you Viera! 🙂

Dhalia Pity

Chomik na powyższym zdjęciu to samiczka Dhalia Pity o umaszczeniu agouti umbrous.
Zwróćcie proszę uwagę na kilka rzeczy: równo i gęsto owłosione łapki oraz brzuch, owalny kształt ciała, proporcjonalna głowa w stosunku do budowy oraz kształt pyszczka, oczu i uszu 🙂

Zanim pójdziemy dalej, zajmijmy się odpowiedzią na proste pytanie. Czym jest standard w odniesieniu do zwierząt? Zgodnie z definicją, standard jest to opis cech zewnętrznych, na podstawie których dane zwierze jest oceniane przez sędziów na wystawach. Standard w pojęciu ogólnym może się odnosić do gatunku (jak u chomików), jak i do rasy (np. wzorzec rasy Owczarek Niemiecki). Nie u każdego gatunku mowa o “rasach” i sztuczne przypisywanie tego nazewnictwa konkretnie w kontekście chomików jest zwyczajnym wprowadzaniem czytelnika w błąd. Pamiętajmy, u chomików mówimy o gatunkach, a nie rasach! 🙂

Ponadto należy wiedzieć, że standardy chomików mają swoje “korzenie” na Wyspach Brytyjskich. Można powiedzieć, że jest to kolebka badań, chowu oraz hodowli tych zwierząt.

Poniżej zamieszczam przetłumaczony standard, którym posługuje się obecnie np. CKK. Standard ten jest opracowany przez British Hamster Association (BHA).

Cytat ze strony CKK (wspomnę, że na stronie NHC istnieje odpowiednik po angielsku – osobiście staram się doszkalać swój czeski, stąd cytuję w tym języku):

Typ (25 bodů)
Tělo by mělo být tvarem podobné vajíčku s hlavou dobře posazenou k tělu. Hlava by měla být široká, tlama lehce zakřivená a čelo lehce klenuté (románský nos). Nohy by měly být krátké.

Srst (20 bodů)
Srst by měla být krátká a hustá s velmi silnou podsadou, měla by dávat zvířeti luxusní a lesklý vzhled. Nohy by měly být krátké s osrstěnými chodidly. Chodidla by měla mít hustou srst.

Velikost (10 bodů)
Ideální velikost dospělce je 8 – 10 cm.

Kondice (10 bodů)
Křečík by měl vypadat čile s jasnýma očima.

Oči a uši (5 bodů)
Kulaté oči by měly být dobře posazeny asi tak v horní středové části obličeje. Oči by měly vypadat jako korálky, ale neměly by být příliš vypoulené. Uši by měly být kompaktní a kulaté, ještě viditelné nad srstí. Uši by měly být uvnitř osrstěné.

VŠIMNĚTE SI, PROSÍM, ŽE VŠECHNY ZMÍNKY O BARVĚ SRSTI, OČÍ A UŠÍ JSOU VYNECHÁNY.

Barva a znaky (30 bodů)
Na hodnocení barvy a znaků je 30 bodů.

Pokud je určena základní barva, je tato žádána po celém těle zvířete.

Barva očí

Černá

Tłumacząc:

Typ (25 punktów)
Ciało powinno mieć owalny kształt z dobrze osadzoną głową. Głowa powinna być szeroka, z tzw. rzymskim nosem. Nogi powinny być krótkie.
Włos (20 punktów)
Sierść powinna być krótka i gęsta, z grubym podszerstkiem, powinna być błyszcząca. Łapki powinny być również równomiernie owłosione.
Wielkość (10 punktów)
Idealna wielkość ciała dorosłego osobnika to 8-10cm długości.
Kondycja (10 punktów)
Chomik musi wyglądać zdrowo, z błyszczącymi oczami.
Oczy i uszy (5 punktów)
Okrągłe oczy powinny być dobrze osadzone w środkowej części pyszczka. Oczy powinny wyglądać jak koraliki, ale nie mogą być zbyt wypukłe. Uszy powinny być zwarte, zaokrąglone i widoczne ponad okrywą włosową. Wnętrze uszu powinno być nieco owłosione.
Prosimy pamiętać, że wszystkie wzmianki o barwie sierści, oczu i uszu są pomijane w powyższych kryteriach.
Umaszczenie i charakter (30 punktów)
Na ocenę umaszczenia i/lub charakteru jest 30 punktów (mój przypis: na wystawach CKK ocenia się umaszczenie w klasie STANDARD lub charakter w klasie PET)
Jeżeli zostało ustalone umaszczenie bazowe to jest ono wymagane na całym ciele zwierzęcia.
Barwa oczu
Czarna

Za wszelkie niedoskonałości związane z amatorskim tłumaczeniem bardzo Was przepraszam. W razie dokładniejszych pytań lub jeśli coś będzie niejasne – proszę, piszcie komentarze i pytajcie 🙂

No dobra.. wiemy już jak powinien prezentować się przedstawiciel tego gatunku wg standardu. Poza budową ciała wyróżnia się przecież jeszcze umaszczenia. Jeśli chodzi o chomiki dżungarskie to tutaj standard jest naprawdę ubogi – dopuszcza jedynie 3 umaszczenia.

 • normal (inaczej zwane: wild, agouti, ++)
 • pearl
 • sapphire

Oczywiście nie są to wszystkie umaszczenia spotykane dla tego gatunku, jednak cała reszta nie jest dopuszczona do standardu. Może się to wiązać z dopływem krwi chomików Campbella, które cechują się dużo większą różnorodnością kolorystyczną i poprzez hybrydy obu gatunków, urozmaica się “gammę” kolorów dżungarków. Niestandardowe umaszczenia charakterystyczne dla linii hybrydowych to m.in.:

 • black
 • russian blue
 • BE/RE mandarin
 • BE/RE camel
 • dove
 • chocolate
 • BE/RE lilac
 • beige

Dodatkowo możliwe jest działanie innych genów np. umbrous czy imperial.
Warto zaznaczyć, że jeśli chomik dżungarski ma czerwone oczy to na pewno jest on hybrydą lub pochodzi z linii opartej na łączeniu międzygatunkowym.

Należy zaznaczyć, że umaszczenia w standardzie są opisane dla okrywy letniej. Pamiętajmy, że chomiki dżungarskie przechodzą przez sezonowe zmiany umaszczenia w sprzyjających ku temu warunkach.

Teraz zaprezentuję kilka dżungarków w standardowych umaszczeniach 🙂

 • Camellia Nest (agouti umbrous) – zwróćcie uwagę na kształt pyszczka, oczu oraz uszu 🙂
  Camellia Nest
 • Alfred Pity (sapphire) – zwróćcie uwagę na kształt głowy z profilu 🙂
  Alfred Pity
 • Hermelim Pity (pearl)
  Hermelin Pity
 • Iulian Pity (agouti umbrous) – zwróćcie uwagę na wyraźną i szeroką linię grzbietową 🙂
  Iulian Pity
 • CM Hamsters’s Allora (sapphire)
  CM Hamsters's Allora
 • Hosannah’s Orion (pearl)
  Hosannah's Orion

 

One thought on “Dżungarek czy Campbella? Cz. 2: Chomik dżungarski – omówienie standardu.

 1. Ratter

  Wielkie dzięki za post, i cały blog ogólnie! Są bardzo przydatne CC: Gdybyś kiedyś podjęła się napisania posta o genetyce karzełków to byłabym w siódmym niebie!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *