FAQ

Tutaj znajdą Państwo odpowiedzi na niektóre pytania. Zachęcam jednocześnie do zapoznania się z Podstawami opieki nad chomikiem, gdyż jest to niezbędna wiedza oraz baza dla poniższych odpowiedzi 🙂

Lista z czasem może być uzupełniana, jeśli jakieś pytanie będzie się powtarzać.

Spis pytań w FAQ:

FAQ
 • Jak mogę zostać Opiekunem?

Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, a takie wprowadzenie “Krok po kroku” znajdą Państwo na stronie “Krok po kroku”, czyli jak zostać Opiekunem?

 • Czy Opiekunem może zostać osoba niepełnoletnia?

Nie wykluczam “z założenia” rodzin z małymi dziećmi lub osób nastoletnich (za pełną zgodą i ze wsparciem rodziców). W każdym wypadku wymagam podpisania Umowy przekazania zwierzęcia, a taką umowę może podpisać tylko osoba pełnoletnia.

 • Po co ten cały formularz i umowa?

Formularz Opiekuna jest czymś, co bardzo ułatwia mi pracę oraz pomaga w czytelny sposób poznać Państwa oczekiwania, warunki jakie mogą Państwo zaoferować oraz jest miejscem do zadawania pierwszych pytań do mnie 🙂 Jeśli komuś “szkoda czasu” na wypełnianie formularza (który długi nie jest) to… już nic na to nie poradzę 🙂

Umowa przekazania zwierzęcia jest czymś normalnym w hodowlach, nie tylko chomików. Jest to dla mnie – jako hodowcy oraz miłośnika zwierząt – potwierdzenie tego, że Opiekun wie jakim obowiązkiem jest posiadanie zwierzęcia, że zapewni mu godne warunki życia oraz prawidłową opiekę. Nie jestem sklepem zoologicznym czy pseudohodowcą, który się nie interesuje gdzie zwierzęta trafią i któremu nie zależy na dobru zwierząt, które powołał na ten świat.

 • Ile kosztuje chomik?

Jeśli szukają Państwo cennika, to uprzedzę – nie ma go na stronie. Hodowla chomików nie jest dla mnie źródłem zarobku, stąd nie ma i nie będzie określonego z góry „cennika”.

Rozumiem, że dla wielu osób ta informacja może być ważna, jednak proszę mi wierzyć, że zakup chomika to jeden z mniejszych kosztów jakie mogą Państwa czekać. Najczęściej więcej kosztuje kupno odpowiedniego wyposażenia, akcesoriów oraz jedzenia, nie mówiąc już o ew. wizycie u lekarza weterynarii (koszty leczenia zwierząt potrafią być naprawdę duże).

 • Jakie jest niezbędne wyposażenie?

Część ogólnych informacji mogą Państwo znaleźć na moim blogu – link do Podstaw opieki nad chomikiem podawałam na samej górze strony 🙂

 • Jak wygląda podstawowa i codzienna opieka nad chomikiem?

Chomiki to zwierzęta nocne, które w dzień po prostu śpią. W ciągu dnia można spokojnie wykonać wszystkie podstawowe czynności, np. wymiana wody czy podanie nowej porcji jedzenia. Wieczorem, kiedy zaczynają “swój dzień”, należy chomika wziąć na bezpieczny wybieg – może to być nasze łóżko (ale wtedy stale chomika pilnujemy!) czy specjalnie rozkładany i zabezpieczony “kojec” (np. z płyty hdf) z zabawkami, gdzie chomik może “poszaleć” 😉 Jeśli mamy bezpieczny wybieg “kojec” to w czasie kiedy chomik w nim przebywa możemy spokojnie posprzątać toaletkę, spiżarnię itp. 🙂

Należy też pamiętać o tym, żeby zwierzątko obserwować na bieżąco i codziennie, a raz na kilka dni warto malucha zważyć (waga kuchenna dobrze się do tego nadaje – na allegro to koszt kilkunastu złotych). Kontrola masy ciała to bardzo pomocna sprawa, ponieważ wszelkie osłabienie odporności czy początki choroby najszybciej wyłapiemy zauważając spadek masy ciała podopiecznego. Oczywiście jeśli coś nas niepokoi to nie czekamy do wieczora żeby jechać z chomikiem do lekarza weterynarii – zdrowie jest najważniejsze!

 • Czy chomik to zwierze dla mnie?

Chomiki to samotniki i dają to odczuć czasami 🙂 Ze swojej natury raczej nie dążą do interakcji z Opiekunem – raczej traktują go jako “dostawcę jedzenia i smaczków oraz zabieracza na fajny wybieg”. Są osobniki, które lubią przebywać na rękach i być głaskane, jednak nie jest to reguła.

Jeśli wolisz zwierzęta kontaktowe i chcesz większej interakcji ze zwierzęciem to chomik niekoniecznie spełni Twoje oczekiwania.

 • Czy mogę rozmnożyć chomika?

Każdy Opiekun podpisuje Umowę przekazania zwierzęcia, której jest jasno napisane, że “Opiekun oświadcza, że chomik nie będzie rozmnażany”. Złamanie warunków umowy może poskutkować nieprzyjemnościami – w końcu umowa to umowa 🙂

 • Czy mogę trzymać kilka chomików w jednej klatce/akwarium/terrarium?

Bezwzględnie nie. Nie i koniec. Chomiki to zwierzęta samotnicze i silnie terytorialne. Trzymanie więcej niż jednego osobnika w jednym lokum to bezpośrednie narażanie zwierząt na ciągły stres i utratę zdrowia, a nawet życia.

 • Czy chomik X jest wolny?

Jeśli na stronie miotu przy danym osobniku widnieje “WOLNY” to taki chomik nadal szuka swojego Opiekuna – można wysyłać Forumarze i pytać 🙂 Zdarza się, że “WSTĘPNIE ZAREZERWOWANY” chomik nagle zostaje “zwolniony” (potencjalny Opiekun się wycofał/nie ma kontaktu/inne powody), więc teoretycznie o takie chomiki też można pytać. “Wstępna rezerwacja” nie jest gwarancją na wydanie chomika 🙂

 • Dlaczego nie mogę wybrać danego malucha?

Nie każdy chomik w miocie trafi “na kolanka”. Jest to spowodowane tym, że jako hodowca patrzę na chomiki również pod kątem ich wartości hodowlanej. Jest to ważny element pracy hodowcy, ponieważ to właśnie na tym opiera się cała praca hodowlana – wybór najlepszych osobników do dalszej hodowli.

Jednak nie wszystkie maluchy będą miały karierę hodowlaną – takie chomiczki będą szukać swoich Opiekunów jako mali członkowie rodziny 🙂 Przy licznym miocie “kolejka” nie będzie tak odczuwalna, jednak przy małych miotach po prostu nie mam za dużej możliwości “zadowolenia wszystkich” – i hodowców, i chętnych Opiekunów.

Przypomnę też, że pierwszeństwo w wyborze chomików mają hodowle (selekcja hodowlana), a dopiero później Opiekunowie.

 • Mieszkam w X. Czy możliwy jest transport?

Transport to z reguły nie jest duży problem. Znalezienie transportu to w dużej mierze obowiązek Opiekuna, ale oczywiście będę pomagać – współpraca w tym wypadku to kluczowa kwestia 🙂

Nie wysyłam zwierząt za pomocą: poczty, kuriera itp.

Każde zwierze na czas transportu zostaje umieszczone w dostosowanym transporterze, z odpowiednią ilością ściółki, pokarmem (ilość niezbędna do przestawienia chomika na pokarm w nowym domu) oraz źródłem wody na czas podróży. Wszelkie szczegóły podróży zwierzęcia są omawiane indywidualnie z jego Opiekunem.

 • Jakie wyposażenie/zabawki/jedzenie jest polecane?

Za niedługo pojawi się tutaj link do strony na której będą te informacje “w pigułce” 🙂

 • Czy wpisanie na “listę oczekujących” gwarantuje dostanie chomika?

Lista oczekujących to kolejna pomoc dla mnie – mam tam niezbędne dane kontaktowe do potencjalnych Opiekunów (wraz z zadeklarowanymi warunkami). Kolejność wyboru chomików nie działa na zasadzie “Kto pierwszy, ten lepszy” – ważne są dla mnie takie czynniki jak: warunki dla chomika, doświadczenie/chęć nauki, czy zaangażowanie potencjalnego Opiekuna (np. jeśli przez x czasu nie było kontaktu z daną osobą z niewiadomych względów i “nagle” się obudziła, że ona miała mieć chomika z tego miotu i była wpisana na “listę oczekujących” to.. trochę niepoważne, nie?).

 • Czy można zrezygnować?

Jeśli ktoś zadaje mi takie pytanie już na samym początku, to zapala mi się czerwona lampka – choćby i formularz był idealny. Tak, można zrezygnować – po to mam listę oczekujących oraz “wstępną rezerwację” chomików, żeby w takiej sytuacji móc napisać do innej chętnej osoby. Tylko chyba nie po to wypełnia się formularz, spędza x czasu pisząc i czytając maile, żeby od koniec zrezygnować.

Co innego jeśli ktoś z powodów osobistych nie ma innego wyjścia. Rozumiem takie sytuacje, jesteśmy tylko ludźmi.

Jednak bardzo proszę, aby informować mnie o swojej rezygnacji z rezerwacji chomika – nie mam szklanej kuli i nie domyślę się tak szybko, a w tym czasie odmówię komuś przyjaciela.. na koniec zostając z maluchem i tak szukającym Opiekuna. Szanujmy swój czas, tak po prostu 🙂

 • Dlaczego nie popieram kupowania zwierząt w sklepach zoologicznych czy z “domowych hodowli, gdzie łączy się Pimpusia z Pompusią?”

Jakiś czas temu pisałam serię kilku artykułów na bloga. Zapraszam do lektury, bo tam znajdziecie odpowiedź na to oraz podobne pytania 🙂

Skąd masz chomika? Sklepy zoologiczne.
Skąd masz chomika? Serwisy ogłoszeniowe i platformy handlowe.
Skąd masz chomika? Adopcja.
Skąd masz chomika? Hodowla.