Warning: Use of undefined constant Ratings - assumed 'Ratings' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /usr/home/Kulemo/domains/mylittlemonsters.pl/public_html/wp-content/themes/travelify-child/functions.php on line 10 Warning: Use of undefined constant Fb - assumed 'Fb' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /usr/home/Kulemo/domains/mylittlemonsters.pl/public_html/wp-content/themes/travelify-child/functions.php on line 16 JR Farm Ratte – My little monsters

JR Farm Ratte

Ratte w nazwie, ale czy nadaje się dla chomika? Kilka razy widziałam tego typu pytania na forum 🙂 Wbrew pozorom chomiki i szczury mają dość podobne zapotrzebowanie na składniki pokarmowe – w tym, na białko pochodzenia zwierzęcego.

DSC_5204

Opakowanie charakterystyczne dla JR Farm – ładnie prezentuje zawartość. Jedyny minus tego typu opakowań to łatwy dostęp dla moli – tyczy się to wszystkich foliowych opakowań, a mówię o tym przy okazji JR ponieważ trafiło mi się mieć skażoną molami paczkę. Mówi się trudno, producent pewnie nie miał z tym nic wspólnego, a zawinić mogły warunki przechowania u dystrybutora (najczęściej “winne” są magazyny – idealne miejsce dla moli, a nie sposób upilnować tam każdego kąta). Teraz dla pewności wkładam do zamrażalki każdą paczkę suchego pokarmu – nawet jeśli coś jest, to raczej tego nie przetrwa 😉 UWAGA: nie robię tak z ziołami, suszkami itd! A teraz do rzeczy…

DSC_5205

Skład idzie w większości zrozumieć, więc tłumaczyć nie będę. Poza tym, w sklepie internetowym (KLIK) można znaleźć już “gotowca” 🙂

Skład:
wytłaczana mąka kukurydziana, płatki kukurydziane, sorgo japońskie, pszenica, płatki pszenne, nasiona słonecznika 5%, rozdrobniona pszenica, płatki grochu, kukurydza, chleb świętojański, proso czerwone, marchewka, nasiona kanaru, gryka, żółte proso, owsiane poduszki, drób, wołowina, mięta pieprzowa, owies, krewetki 1%, fasola złota, ryby.
Skład analityczny:
białko 12,4%,  tłuszcz 4,5%, surowe włókna 7,0%, popiół surowy 3,6%.
Składniki dodatkowe:
witamina A 10.000 j.m., witamina D3 1.000 j.m., witamina E 40 mg.

Po otworzeniu mamy taką oto zawartość:

DSC_5206 DSC_5208

JR Farm zdaje się pilnować jakości swoich produktów – tutaj, na ten moment co do jakości się przyczepić nie mogę (mimo, że lubię się poczepiać) 🙂 Poszczególne składowe prezentują nam się tak:

 • Granulaty wszelakiego rodzaju – kolory nie są mocno rzucające się w oczy, a ich struktura nie sprawia wrażenia “napompowanego chrupka”. Szczególnie brązowy granulat jest zbity i podobny do psiej karmy (moje psy kiedyś jedzą Orijen’a miały podobne granulki; na pewno nie coś w stylu Pedigree i innego psiego syfu) – i chyba taki sam brązowy granulat jest w JR Farm Hamster Adult.
  DSC_5222
 • “Poduszeczki” (fachowa nazwa, nie ma co…) i nie miejcie żalu, ale nie sprawdzałam co jest w środku 😉
  DSC_5221
 • Moje ulubione – “styropian”. Jest w małej ilości, więc nie razi i nie przeszkadzał mi. W sumie to w misce też nie zostawał w większych ilościach.
  DSC_5220
 • Kukurydza i chleb świętojański. Kukurydza miała pełne i spore ziarna o ładnym zabarwieniu.
  DSC_5219
 • Płatki grochu oraz płatki kukurydziane.
  DSC_5218
 • Czarny słonecznik – zaliczany do odmian pastewnych.
  DSC_5217
 • Fasola złota (fasolka mung).
  DSC_5216
 • Suszona marchew.
  DSC_5215
 • Mozga kanaryjska i proso.
  DSC_5213
 • Czarnuszka siewna i gryka.
  DSC_5212
 • Sorgo japońskie (?).
  DSC_5211
 • Pszenica w 3. postaciach.
  DSC_5210
 • Suszona krewetka.
  DSC_5214

Pokarm ma całkiem fajna zawartość białka – 12,4% (wg. zapewnień producenta). Stąd, polecałabym ją do zmieszania z karma o mniejszej zawartości białka – przesadzanie z białkiem to nic dobrego, gdyż może nadmiernie obciążyć nerki zwierzęcia. Jest to też karma niskotłuszczowa – 4,5% tłuszczu to nie jest dużo. Stąd dla chomika z nadwagą może być dobrym składnikiem mixu, który nie “odbierze” białka w diecie 🙂 Jest w niej również 7% włókna surowego. Ono odpowiada m.in. za pobudzanie motoryki układu pokarmowego (taka ciekawostka).

Ocena!
Skład i analiza: 5/5
Jakość: 5/5

Osobiście bardzo lubię tę karmę i traktuję ją jako drugą składową mojej mieszanki jaką podaję swojemu chomikowi 🙂 Prawdę mówiąc to wolę ją niż JR Farm Hamster Adult (która jest też bardzo dobra i tutaj nie ma co “szukać dziury w całym” 😉 ).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *