Natural-Vit CHOMIK

Kolejna recenzja – uzbierało mi się trochę materiałów, stąd najbliższe wpisy będą głównie recenzjami 🙂

Tym razem pokażę Wam karmę podstawową Natural-Vit firmy CERTECH. Wiele osób może kojarzyć inne produkty tej firmy, np. bardzo popularny jakiś czas temu pył kąpielowy dla szynszyli PUCEK czy choćby żwirki BENEK 😉

Firma od 1995 roku zajmowała się niemal wyłącznie produkcją żwirków higienicznych dla zwierząt, a dopiero od 2010 roku poszerzyła swoją działalność o karmy dla zwierząt i wszelakie dodatki. W ciągu tych 5 lat stopniowo pojawiały się ich produkty, jednak dopiero ostatnio skutecznie przykuły moja uwagę – na tyle, że staram się obserwować dalszy rozwój w tym zakresie.

Karma o której mowa wygląda tak:

DSC_5805

Opakowanie karmy jest szczelne, można je wygodnie zamykać co jest dobrą informacją dla osób nie przesypujących karm do pojemników. Wygląd estetyczny – cóż, po ostatniej recenzji nawet nie będę porównywać. Osobiście lubię taki styl i zamawiając ten produkt na próbę estetyka opakowania zachęciła mnie dodatkowo.

Rzut okiem na skład – w końcu to jedna z ważniejszych rzeczy!

DSC_5807

Zła wiadomość dla właścicieli zwierzaków, które nie gustują w granulacie i pelletach, gdyż stanowią one prawie połowę składu. Około 1/3 zawartości stanowią ziarna zbóż. Poza tym mamy suszone dodatki roślinne, orzechy i nieco nasion oleistych.

Co mnie osobiście zaskoczyło – jawna informacja dotycząca współpracy naukowej z UR w Krakowie 🙂

Czas najwyższy przyjrzeć się zawartości i ocenić jakość.

DSC_5811

DSC_5812

Na pierwszy rzut oka mieszanka może zupełnie nie powalać – jesteśmy wzrokowcami, więc to nic dziwnego. Natomiast zwróćmy uwagę na to, że ilość granulatu nie wygląda aż tak strasznie jakby się mogło wydawać – jest go sporo, ale reszta składu nie “topi się” w nim bezpowrotnie. Suszone warzywa, owoce, ziarna, orzechy – typowa mieszanka dla gryzoni, bez żadnych większych urozmaiceń czy udziwnień.

W opisie produktu widnieje zdanie:

Jest wzbogaconą ziołami ziołami mieszanką o wysokich walorach odżywczych i smakowych.

Prawdę mówiąc – nie dostrzegłam zbyt wielu ziół. Chyba, że wchodzą w skład pelletu, a tego to już stwierdzić nie mam jak. Tak więc, tutaj poczułam się nieco “czarowana” ze strony producenta.

DSC_5816

W tej mieszance mamy do czynienia z powyższymi produktami 🙂 Wypisując kolejno od lewego górnego rogu: orzech włoski, orzech laskowy, orzacha podziemna (popularne zwane: orzeszki ziemne/fistaszki), 3 rodzaje pelletu, nasiona kukurydzy i słonecznika, owies, pszenica, siemię lniane, suszone warzywa (pietruszka/pasternak, marchew i zielone-coś), szarańczyn strąkowy (tzw. chleb świętojański), rodzynki, suszony banan i jabłko 🙂

Jakościowo? Nie jest to mega wysoka półka, ale w sumie nie miałam się za bardzo do czego przyczepić. Suszone owoce i rodzynki wyglądały fajnie, orzechy są zazwyczaj całe. Ziarna owsa są natomiast długie i wąskie, a powołując się na literaturę – nie chomiczą co prawda, ale fragment dotyczy oceny jakości ziaren:

Im większe i bardziej okrągłe ziarno, tym więcej zawiera składników energetycznych (skrobi), a mniej białka.

H. Meyer, M. Coenen “Żywienie koni”

Potraktujmy to jako ciekawostkę po prostu 😉 Zwłaszcza, że w większości mieszanek dla chomików znajdziemy własnie takowy kształt ziaren.

Dodatkowo, karmę tę możemy nabyć płacąc ~ 5,10zł za 0,5kg. Nie jest to dużo. Piszę o tym głównie dlatego, że wiele osób nadal ma kłopot z kupowaniem polecanych karm z wyższych półek w wyższych cenach. Ta karma moim zdaniem jest dobrym wyjściem dla takich osób – skład i jakość jest dobra, a w takiej cenie nie ma sensu upierać się przy np. TUKAN czy innych niepolecanych karmach. Natural-Vit CHOMIK zaliczyłabym do średniej półki karm, z możliwościami na więcej. Zwłaszcza, że dodając nieco białka zwierzęcego, suszonych ziół i dodatków może powstać dobra mieszanka dla naszego pupila 🙂

Osobiście wykorzystałam ją jako dodatek do mieszanki i prawdę mówiąc czasami zostało nieco pelletu z tej karmy.

Link do produktu w sklepie: KLIK!

OCENA:
Skład i analiza: 3/5
Jakość: 3.5/5

2 thoughts on “Natural-Vit CHOMIK

    1. napoli

      Co za głupoty!!! Sprawdziłam przed chwilą, przecież pora nie można podawać… to pewnie jakaś trawa.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *