Warning: Use of undefined constant Ratings - assumed 'Ratings' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /usr/home/Kulemo/domains/mylittlemonsters.pl/public_html/wp-content/themes/travelify-child/functions.php on line 10 Warning: Use of undefined constant Fb - assumed 'Fb' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /usr/home/Kulemo/domains/mylittlemonsters.pl/public_html/wp-content/themes/travelify-child/functions.php on line 16 Wszystko o: kołowrotki. – My little monsters

Wszystko o: kołowrotki.

Cykle “Wszystko o: x” będą w pewnym sensie rozszerzenie FAQ. Poruszane tematy będą głównie z zagadnień podstawowych – postaram się, aby zarówno początkujący opiekunowie chomików, jak i “starzy wyjadacze” znaleźli przydatne informacje 😉

Dlaczego chomiki (i nie tylko) potrzebują kołowrotka?

Gryzonie to na ogół zwierzęta bardzo aktywne. O szybkim metabolizmie i przystosowane do przemierzania danego dystansu. Oczywiście, każdy gatunek ma swoją specyfikę – nie ma sensu porównywać szczura, chomika i świnki morskiej… a już tym bardziej brać pod uwagę np. golca 😉

Chomiki bez dwóch zdań należą do tych gryzoni, dla których kołowrotek jest niezbędny. Dużo się mówi o ich ogromnej aktywności – o tym ile km pokonują w warunkach naturalnych itd.
Zwierzęta te przystosowały się do nocnego trybu życia – ich największa aktywność trwa od zmierzchu, aż do świtu. Czyli przeciwnie do człowieka – stąd musieliśmy znaleźć jakieś wyjście, żeby te maluchy miały okazję się wybiegać.

Można znaleźć informacje o tym, że są w stanie przebiec dystans ok. 9 km w ciągu jednej nocy. To naprawdę dużo kiedy weźmie się pod uwagę ich rozmiar 😉 Dodatkowo bieganie ma dobry wpływa na zdrowie chomika – wzmacnia ogólną kondycję organizmu oraz prowadzi do… zadowolenia. Nie tylko u ludzi podczas aktywności fizycznej wydzielają się “hormony szczęścia” 🙂

Na co uważać kiedy nasze zwierzątko korzysta z kołowrotka?

Często zdarzają się mikro urazy i kontuzje, nawet jeśli chomik ma odpowiednio dobrane i zabezpieczone kółko. Chomicze łapki są stosunkowo delikatne i zdarzają się zmiany urazowe na spodniej ich stronie. “Pęknięcia” skóry powinien obejrzeć weterynarz, a chomik będzie miał “szlaban” na kołowrotek. Warto pomyśleć wtedy na wyłożeniem bieżni jakimś miększym materiałem – np. dla kołowrotków drewnianych polecany jest korek.

Nieodpowiednie kołowrotki – na co patrzeć?

Nie wszystko co zostanie wyprodukowane nadaje się dla zwierząt – jest to prawda bardzo powszechna. Wybierając kołowrotek musimy pamiętać o kilku głównych zasadach:

 • Brak szczebelków
 • Brak “efektu nożyc”
 • Odpowiednia średnica
 • Nie jest kulą

Jeżeli Twój kołowrotek wygląda jak któryś z poniższej listy to postaraj się go jak najszybciej zmienić!

 • Zolux 17cm

146

 • Trixie 13,5 cm – jest też w opcji 16 cm średnicy.

219

 • WD Impex 18 cm.

1645-wd-impex-kula-dla-chomika-na-stojaku

 • Kołowrotek plastikowy 13 cm – jest kilka rozmiarów, a największy ma ~19 cm średnicy.

kolowrotek-plastikowy-13cm

 • Kołowrotek metalowy – chrom 11 cm – jest też w opcji 15 cm średnicy.kolowrotek-metalowy-chrom-11cm
 • Trixie 17 cm.

37624

 • Savic 14,5 cm.

31

 • Zolux 14,5 cm – chyba, że ma odpowiednią średnicę!

3336022059038-zolux-kolowrotek-rodylounge-niebieski2

 • Zolux 15 cm – są też mniejsze.

k2

Większość powyższych kołowrotków się nie nadaje dla chomików (i ogólnie gryzoni).

Co dyskwalifikuje powyższe kołowrotki i dlaczego?
 • Mają za małą średnicę – zwierzę biegając w nim musi wygiąć kręgosłup w łuk, a im mniejszy kołowrotek tym mocniejsze zgięcie. Takie ustawienie prowadzi do licznych negatywnych skutków – urazy kręgosłupa (zwyrodnienia kręgów czy wyrostków kolczystych – u koni mówi się na to kissing spines), zapalenia mięśni będące wynikiem ich ciągłego spięcia w biegu itd. Prawdę mówiąc, nikt chomików pod tym kątem nie diagnozuje, ale mechanizm “działania” kręgosłupa i mięśni wkoło jest analogiczna jak u innych gatunków. Jeśli praca w złym “zgięciu” szkodzi koniom, psom itd. to.. chomikom nie zaszkodzi? Jeśli macie (lub przez pewien czas mieliście) za mały kołowrotek, a Wasz chomik jest agresywny (z niewiadomego powodu) to może zwyczajnie bolą go plecy, co? Pomijam inne problemy zdrowotne czy zwykłą frustrację.
 • Mają szczebelki –  wyobraźmy sobie, że biegniemy szybko nieco pod górkę po metalowych schodach o bardzo wąskich stopniach (dużo węższych niż długość naszej stopy!) i “dziurach” pomiędzy nimi. Mniej więcej taki “komfort” biegu ma chomik. Dodatkowo dochodzi kwestia rozpędu – kiedy zwierze nie trafi na szczebelek to łapka wpada w “dziurę”, a przy odpowiednio szybkim biegu skończy się to potłuczeniem łapki, zwichnięciem, a nawet złamaniem kończyny. Chcielibyście walnąć nogą w metalowy stopień w pełnym biegu?
 • Efekt nożyc – występuje głównie w przypadku kołowrotków metalowych oraz plastikowych z metalowymi prętami. Nóżka (stojak? stelaż?) kołowrotka jest ustawiona w taki sposób, że jeśli zwierze w trakcie biegu wychyli głowę za mocno na bok to bardzo możliwe staje się powstanie właśnie “nożyc” (wzmocnienie bębna oraz nóżka). Przy dużej prędkości bębna może się to skończyć skręceniem karku.
 • Kula na stojaku – na blogu nie ma wpisu o kuli samej w sobie. Kołowrotek “kulowy” łączy w sobie praktycznie wszystkie minusy kuli (nie obija się o meble itd.).
  Po 1. zwierze jest zamknięte w obcym otoczeniu i nie może wyjść.
  Po 2. cała “powierzchnia” po której chodzi się chwieje z każdym jego ruchem.
  Po 3. ma ograniczoną cyrkulację powietrza (co w sytuacji stresowej i ruchowej jest dużym minusem, gdyż w stresie zapotrzebowanie organizmu na tlen wzrasta, tak samo podczas aktywności fizycznej jaką jest bieganie).
  Po 4. nie może wyjść z własnej woli – jest skazane na toczenie się w tym kołowrotku/kuli tak długo, aż człowiek nie uzna, że “wystarczy tej zabawy”.
  Po 5. potrzeby fizjologiczne – zwierze też potrzebuje się napić, zrobić siku w piasku, podjeść coś w misce itd. To nie jest tak, że ono wchodzi do kołowrotka i przez 8-12h w nocy biega niewychylając nosa poza kołowrotek.
 • Jakość – jakość sprzętu i akcesoriów to coś, na co osobiście bardzo zwracam uwagę, nie ważne czy jest to kołowrotek dla chomika, szelki dla psa czy siodło dla konia. Te trzy wymienione rzeczy mają jedną bardzo ważną wspólną cechę – zwierze spędza z tym sprzętem dużo czasu. Warto zapewnić mu komfort i odpowiednie dopasowanie – problem w tym, że często im lepsza jakość tym większa cena. Ale nie kupuje się tego co tydzień, więc – moim zdaniem – warto odłożyć na dobry sprzęt niż na niektóre “potworki” z powyższych zdjęć (zwłaszcza te metalowe i kule.. brrr!).
Jakie kołowrotki miałam?

W ciągu ostatnich ~6 lat przetestowałam u siebie kilka kołowrotków. Jakie konkretnie przewinęły się w moich rękach?

 • Trixie Siatka 22 i 28 cm
 • Trixie Plastik 20 i 28 cm
 • Wodent Wheel Senior (L)
 • Wodent Wheel Wobust (XL)
 • Kołowrotek plastikowy 19 cm (taki z metalowymi prętami – oczywiście po zabezpieczeniu bieżni oraz wyeliminowaniu efektu nożyc, ale są one piekielnie upierdliwe i nie polecam ich)

Trochę tego jest 🙂 Zresztą, pisałam już o powyższych – tych pogrubionych i wyróżnionych (Kołowrotki: Trixie vs Wodent Wheel).

Polecanych kołowrotków jest jednak więcej. Łatwo zauważyć, że w moim zbiorze nie ma żadnego drewnianego kołowrotka – a stanowczo zasługują na uwagę.

Lista odpowiednich kołowrotków:
 • Wodent Wheel Senior (L)
 • Wodent Wheel Wobust (XL)
 • Trixie Plastik (średnicę należy dobrać do wielkości zwierzęcia)
 • Trixie Siatka (również dobieramy średnicę, ale pamiętamy też o wyłożeniu bieżni np. korkiem oraz o odpowiedni ustawieniu kołowrotka)
 • JK Animals (nie miałam tego kołowrotka, jednak widziałam go na żywo – dobra alternatywa dla Trixie Siatki)
 • Wonderland Bogie Wheel (to drewniany kołowrotek, wiele osób go chwali – nie wiem czy kiedyś nie było jeszcze większego do wyboru, bo teraz tylko 20 i 22.. a, pamiętajcie o zabezpieczeniu pokostem lnianym)

 • Drewniany Speedy (kolejny drewniany kołowrotek, ale dostępny w średnicy 29 cm)

 • Savic Rolly Giant (nie słyszałam o nim za dużo, ale ma dobre wymiary i konstukcę – mimo wszystko w tej cenie.. wolałabym dołożyć te 30 zł i mieć Wodent Wheel Senior)

Tym sposobem można dojść do wniosku, że wcale nie jest tak źle z dostępnością dobrych i bezpiecznych kołowrotków – tyle, że ta różnorodność jest głównie w Internecie. Niestety w sklepach jeśli już zobaczcie jakiegoś Trixie to albo będzie mega drogi, albo.. mały. Mimo wszystko przeważają tam jednak metalowe lub plastikowe “mikrusy” (i tanie! ile to 8 zł w porównaniu do 30+, a co dopiero ~100 zł), które jedyne co mogą zrobić to krzywdę zwierzęciu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *