Warning: Use of undefined constant Ratings - assumed 'Ratings' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /usr/home/Kulemo/domains/mylittlemonsters.pl/public_html/wp-content/themes/travelify-child/functions.php on line 10 Warning: Use of undefined constant Fb - assumed 'Fb' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /usr/home/Kulemo/domains/mylittlemonsters.pl/public_html/wp-content/themes/travelify-child/functions.php on line 16 Modliszki 2017: Informacje o wybranych gatunkach oraz aktualności :) – My little monsters

Modliszki 2017: Informacje o wybranych gatunkach oraz aktualności :)

Postanowiłam, że najpierw przedstawię Wam – w końcu – moich owadzich podopiecznych 🙂 Co prawda wpis dot. podstaw (definicje, podstawowe pojęcia itp.) jest przygotowany, ale po jednym wpisie wprowadzającym najpewniej nie czuliście zbyt dużej potrzeby “wzbogacania” wiedzy. Opisy gatunkowe i takie “praktyczne” wprowadzenie będzie za to dobrą okazją dla mnie. Czemu? Ponieważ pokażę Wam, że bez względu na to jakie zwierze bierzemy pod swój dach, musimy zdobyć o nim podstawową wiedzę i zapewnić mu odpowiednie warunki 😉

Dla przypomnienia, mieszka ze mną 5 modliszek, z 4 różnych gatunków 🙂 Poniżej macie listę:

Jeśli ktoś przegapił wpis wprowadzający, który wyjaśnia co na “chomiczym blogu” robią modliszki to zapraszam do Projekt: Modliszki 2017! Dzisiaj przedstawię Wam tylko moje modliszki i postaram się w przystępny sposób opisać każdy z gatunków w 9 punktach 🙂 Zaczynamy!

Creobroter nebulosa

Po polsku zwana również Modliszką oczkową, gdyż jako imago posiada charakterystyczne “oczko” na pierwszej parze skrzydeł. Popularne są też inne gatunki z tego rodzaju, np. Creobroter gemmatus (popularniejszy od C. nebulosa i to na niego najczęściej mówi się “modliszka oczkowa”).

 • Występowanie: Gatunek azjatycki z okolic Chin i Wietnamu.
 • Biotop: Zasiedlają obszary tropikalne, od suchej strefy roślinności podzwrotnikowej aż do wiecznie zielonych lasów podzwrotnikowych i zwrotnikowych.
 • Temperatura i wilgotność: Optymalna temperatura w zakresie 20-30 stopni C (z lekkim spadkiem nocnym). Wilgotność na poziomie 60-80%.
 • Aktywność i temperament: Aktywność dzienna. Gatunek wykazuje się dużą agresywnością w stosunku do “pokarmu”. Nie nadaje się do trzymania w grupie – kanibalizm.
 • Pożywienie: L1-L4 żywi się muszkami D. melanogaster. Większe osobniki można żywić np. wylęgiem karaczana tureckiego czy świerszcza, a nawet małą szarańczę. Osobniki subimago i imago poradzą sobie spokojnie z nieco większymi owadami karmowymi – wielkość karmówki ZAWSZE dostosowujemy do wielkości modliszki!
 • Wielkość ciała: U samic podobno 3-3,5 cm długości ciała, a u samców ok. 3cm.
 • Długość życia: Samica żyje ok. 10 miesięcy (~6 miesięcy jako imago) i przechodzi 7 wylinek. Samiec żyje ok. 6 miesięcy (~3 miesiące jako imago) i przechodzi 6 wylinek.
 • Wielkość lokum dla dorosłego osobnika: tuba/terrarium/pojemnik o wymiarach 10x10x15 cm.
 • Trudność: Określana jako “Nadaje się dla początkujących”.

Poznajcie “Oczko” z MyLittleMonsters 🙂 Ten maluch był najmniejszy z całej piątki – patrzcie jaka malizna (a zaznaczę, że mam dość małe dłonie!). Tak wygląda stadium L2 (choć może jeszcze L1?).

Nic dziwnego, że podstawowym pokarmem mogą być muszki owocówki…

Może i maluch, ale – tak jak w opisie – najbardziej agresywny na polowaniu. Dość skoczny i bez żadnych ceregieli będzie “ganiać” muszki po pojemniku. Nie trwa to długo, bo zwyczajnie dzięki swojej mobilności, żarłoczności i agresji zwyczajnie szybko dopada swoje ofiary. Polecałabym uważać na tą jego skoczność – łatwo go “zgubić” jeśli nam np. zeskoczy gdzieś 🙂

Za to L3 zaczyna być nieco widać – porównanie do złotówki 😀 Zmienia się też umaszczenie, które z wylinki na wylinkę będzie inne.

Na powyższym zdjęciu całkiem dobrze widać specyficzną budowę pierwszej pary odnóży – udo i goleń są przystosowane do chwytania pokarmu i dzięki “kolcom” bardzo dobrze go utrzymują, nawet jak ofiara jest nieco większa od samej modliszki 🙂

Prohierodula picta

Ten gatunek nie ma “spolszczonej” nazwy. Mam takie dwa osobniki, które określam jako Picta 1 i Picta 2 – najprościej tak to oznaczyć na pudełkach 😀 Ta modliszka podobno bardzo chętnie się “stroszy” i przyjmuje postawę obronną. Jest to ciekawe zachowanie, bo jednak wiele owadów i drobniejszych stworzeń jako pierwszy odruch ma ucieczkę lub wręcz stara się “nie rzucać w oczy”. To jest coś, co mnie skłoniło ku temu gatunkowi, choć nie jest on jakoś bardzo popularny 🙂

 • Występowanie: Modliszka afrykańska z okolic Kamerunu.
 • Biotop: Strefa tropikalna z porą suchą i mokrą.
 • Temperatura i wilgotność: Zaleca się 24-30 stopni C. Wilgotność na poziomie 40-80%.
 • Aktywność i temperament: Aktywność dzienna. Bardzo agresywna i “strosząca się”.
 • Pożywienie: Dla L1/L2 muszki D. melanogaster. Wraz z kolejnymi wylinkami można skarmiać wylęgiem karaczana tureckiego czy świerszcza.
 • Wielkość ciała: Około 7cm długości ciała. Samiec jest “delikatniej” zbudowany od samicy i niewiele mniejszy.
 • Długość życia: Samica około roku, samiec krócej – nie znalazłam dokładnych danych niestety.
 • Wielkość lokum dla dorosłego osobnika: między 10x10x15 cm, a 20x20x30 cm.
 • Trudność: Określana jako “Nadaje się dla początkujących” – podobno jedna z najłatwiejszych w hodowli.

Przedstawiam Wam “Pica 1” i “Pica 2” – nie pytajcie mnie która to która na zdjęciach (zapomniałam, której robiłam które zdjęcie) 😀 Takie maluszki przyjechały (L1 lub L2) – tylko niewiele “większe” od “Oczka”.

Po wylince u mnie prezentowały się już nieco “pokaźniej” w porównaniu do złotówki 😀

Za to w filmie wystąpiła “Pica 2” 😉

Z moich obserwacji wynika, że nie są tak agresywne na polowaniu jak C. nebulosa. Podchodzą do ofiar, ale nie “ganiają” jej w tak widowiskowy sposób, nie są też tak chętne do skakania. Stanowczo wolą podejść blisko i poczekać aż muszka do nich podejdzie, sama wydając na siebie wyrok 😉 Obecnie nie wyglądają jakoś bardzo “atrakcyjnie”, ale mam nadzieję, że będzie mi dane zaobserwować “stroszące się” imago 🙂

Phyllocrania paradoxa

Zwana często “Duchem”, głównie przez jej wygląd. Ten gatunek postawił na mimetyzm, czyli “kamuflaż” – starają się jak najbardziej upodobnić do “suchych liści”, które otaczają je w ich naturalnym środowisku. Ich ubarwienie nie jest “jednoznaczne” – tj. są osobniki bardziej zielonkawe, oliwkowe, wpadające w różne odcienie brązu czy wręcz niemal czarne.

 • Występowanie: Modliszka afrykańska występująca na terenie Kenii czy Tanzanii.
 • Biotop: Afryka subsaharyjska, preferują “stepowy” typ terrarium.
 • Temperatura i wilgotność: Temperatura w zakresie 22-28 stopni C (ze spadkami nocnymi). Wilgotność 40-60%, jednak zaleca się utrzymywanie w górnej granicy.
 • Aktywność i temperament: Aktywność dzienna. Jest dobrym myśliwym, ale stosunkowo łagodna i przy wystarczającej ilości pokarmu można je trzymać w grupie.
 • Pożywienie: Dla L1-L4 muszki, a dla większych odpowiedniej wielkości wylęg karaczana bądź świerszcza. Dla imago poleca się świerszcze.
 • Wielkość ciała: Samica około 6-7cm, a samiec 5-6cm długości ciała.
 • Długość życia: Samica do 10 miesięcy (~4 miesiące jako imago) i przechodzi 7 wylinek. Samiec około 6 miesięcy (~2 miesiące jako imago) i przechodzi 6 wylinek.
 • Wielkość lokum dla dorosłego osobnika: 15x15x15 cm.
 • Trudność: Określana jako “Nadaje się dla początkujących”.

“Duszek” był drugą “największą” modliszką, a mimo wszystko był mikrusem jako L2 🙂

Obecnie jako L3 prezentuje się już całkiem całkiem – zauważyłam, że po wylince nie tylko “podrósł”, ale też stał się bardziej charakterystyczny z wyglądu, np. dostał “listków” na nogach 😀 Ciekawa jestem czy jego stopy pozostaną białe…

Nie będę ukrywać, że jest to chyba moja ulubiona modliszka – mimo, że raczej nie poluje bardzo agresywnie (nie gania ofiar, tylko z reguły spokojnie czeka aż muszka się sama napatoczy). Mimetyzm zawsze robił na mnie wrażenie po prostu 🙂

Hymenopus coronatus

Większość osób słysząc o modliszkach ma od razu na myśli którąś z dwóch “wariancji” wyglądu – cała zielona, o prostych skrzydłach lub “jak kwiatek, storczyk taki!”. Ta modliszka zwana jest Modliszką storczykową i również postawiła na mimetyzm, który jest jej “znakiem rozpoznawczym”. Uważana za jedną z najładniejszych i najwdzięczniejszych modliszek dostępnych w handlu. Nie bez powodu, przyznam, że robi wrażenie i jest piękna 🙂

 • Występowanie: Modliszka azjatycka pochodząca z terenów Malezji, Indonezji czy Tajlandii.
 • Biotop: Zamieszkuje lasy deszczowe, głównie ich wyższe partie. Nie bez powodu upodobniła się właśnie do storczyków 😉
 • Temperatura i wilgotność: Temperatura w zakresie od 18-26 stopni C (ze spadkiem nocnym). Wilgotność na poziomie ~70%. Spryskiwanie pojemnika/terrarium jest obowiązkowe, gdyż pochodzi ona z lasu deszczowego!
 • Aktywność i temperament: Aktywność dzienna. Są dość agresywne, a kanibalizm występuje już u L1.
 • Pożywienie: L1-L4 głównie muszkami, ale… osobiście podawałam już drobny wylęg karaczana przed L4. Poleca się karmienie świerszczami (np. bananowymi). Niektórzy zalecają posypywanie owadów karmowych pyłkiem pszczelim – te modliszki polują często na storczykach żywiąc się owadami zapylającymi kwiaty. Nie udowodniono jednak w żaden sposób potrzeby “suplementacji” pyłkiem kwiatowym.
 • Wielkość ciała: Samice ok. 6-7cm, a samce 2,5-3cm długości ciała. Tak, samiec jest dwa razy mniejszy od samicy!
 • Długość życia: Samica około roku (~6 miesięcy jako imago) i przechodzi 7 wylinek. Samiec około 6 miesięcy (tylko kilka tygodni jako dorosły owad!) i przechodzi 5 wylinek. Jest to dość niespotykana sytuacja, ponieważ u większości gatunków różnica to 1 wylinka.
 • Wielkość lokum dla dorosłego osobnika: Dla samicy 15x15x20cm, a dla samca 10x10x10cm.
 • Trudność: Według jednych źródeł dla poczatkujących, według innych dla zaawansowanych. Osobiście ciężko mi na chwilę obecną określić jednoznacznie – poczekajmy jeszcze nieco czasu 😉

“Kwiatka” widzieliście już na zdjęciach. Na chwilę obecną mam 90% pewności, że jest on samcem – będzie więc niewielki i niestety, krótko pożyje. No, ale cóż.. taka natura! Kiedy przyjechał był największą modliszką, a jako L2 prezentował się całkiem konkretnie (zwłaszcza w porównaniu do C. nebulosa).

Jak widać na powyższym zdjęciu, już L2/L3 poradzą sobie z wylęgiem karaczana (małym, bo małym) 😉 Za to po wylince u mnie prezentuje się już nieco bardziej okazale. Niestety nie chciał ładnie pozować na złotówce, choć jest “jej wielkości”, no ale cóż zrobić…

“Kwiatek” poluje aktywnie – podchodzi do ofiar dość żwawo, ale po podejściu często “zastyga” i czeka na odpowiednią chwilę. Jest pod tym względem podobny do C. nebulosa, ale jednocześnie do P. paradoxa pod koniec. Zdarza mu się skakać, ale raczej w celu “przemieszczenia” na wyższy punkt niż “ganiając muchy”.

Podsumowanie

Tym sposobem macie podstawowe informacje o gatunkach jakie są w MyLittleMonsters 😀 W sieci możecie znaleźć nieco więcej materiałów na ich temat – czy to konkretnie tych gatunków, czy np. z tej samej rodziny, czy.. zupełnie innych, których nie ma u mnie 😉 W Polsce mamy całkiem ciekawe gatunki do wyboru, a od jakiegoś czasu popularność modliszek wśród amatorów terrarystyki wzrasta 🙂 Cieszy mnie to, z kilku powodów, ale o nich może innym razem. Na pewno uważam za sukces to, że każda z moich modliszek jest już po co najmniej jednej pomyślnej wylince u mnie – to cieszy i napawa nadzieją, że Modliszki 2017 nie skończy się przedwcześnie!

Zbierając informacje pod opisy gatunkowe korzystałam z kilku stron/portali 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *